"Temmuz 2017" Ayının Konuları

Hapishane Defterleri 4. Cilt (Karton Kapak)

Kitap kategorisine 31 Temmuz, 2017 tarihinde eklendi, 17 defa okundu

Hapishane Defterleri 4. Cilt (Karton Kapak)
Gramsci’nin düşüncesini ve Hapishane Defterleri’nin karmaşık oluşum süreçlerini hiç kimse Valentino Gerratana ve Antonio Santucci kadar iyi anlamamıştır.

JOSEPH A. BUTTIGIEG

Yirminci yüzyılın en değerli aydınları arasında, çalışmasını ölümünden sonra, Antonio Gramsci’ye nazaran daha zor erişilebilir vaziyette bırakan herhalde kimse yoktur. Ancak bu, onun yüzyılın belki de en iyi tanınan ve en büyük etki yaratan İtalyan düşünürü olmasını engellememiştir. Bunu, büyük ölçüde, yaşamlarının önemlice bir bölümünü Gramsci’nin çalışmalarını metodolojik olarak organize etmeye ve çözümlemeye adamış iki bilim adamına borçluyuz: Valentino Gerratana ve Antonio A. Santucci. Artık onların ikisi de aramızda değil; Gerratana’nın ölümünün arkasından, başta gelen Gramsci çalışmaları uzmanı olarak meslektaşı ve gerçekte takipçisi olan Santucci’yi de hiç beklenmedik bir zamanda kaybettik. Santucci yalnzca elli dört yaşındaydı; ölümü, trajik olduğu kadar bizler için pişmanlığa da neden olan bir olay oldu. Siyasal kuram tarihindeki pek çok alandaki derin bilgilerini ironik ve uzlaşmaz bir zekayla ve biraz melankoliye de çalan esprili bir mizaçla birleştirmiş olan bu büyük yetenekten neden daha fazlasını beklememiştik? Santucci, Gramsci metinlerinin filolojik çözümlenmesinde en önde gelen bilim adamı olmasının yanında, Gramsci ve Hapishane Defterleri üzerinden, onun bir parçası olduğu tarihsel dönem hakkındaki eleştirel çözümlemeleriyle de ün salmıştı. Bu nedenle Santucci, hem filolojik bilgeliğiyle, hem de pek çok denemede ifadesini bulan kendi çalışmasıyla, bilhassa da “komünizmsiz” bir dünyada Gramsci’nin devam eden önemine ilişkin düşünceleriyle hatırlanmalıdır.

ERIC J. HOBSBAWM

Tüm öteki otantik klasikler gibi Gramsci’nin çalışması da hem kendi çağının bir ifadesidir hem de “bağlama direnir ve gelecek nesillerle diyaloğa açıktır”.

ANTONIO A. SANTUCCI

Devamını Oku

Gold YDS Soru Bankası Cümle ve Paragraf

Kitap kategorisine 31 Temmuz, 2017 tarihinde eklendi, 14 defa okundu

Gold YDS Soru Bankası Cümle ve Paragraf
Önsöz
Sınav sisteminde son birkaç yılda üst üste yapılan değişiklikler sonucunda TUS Yabancı Dil, ÜDS Sosyal Bilimler, ÜDS Fen Bilimleri, ÜDS Sağlık Bilimleri ve KPDS (Kamu Personeli Dil Sınavı) ÖSYM tarafından kaldırılmış ve bunların hepsinin yerini alacak YDS (Yabancı Dil Sınavı) Nisan 2013 tarihinden itibaren devreye sokulmuştur. Ayrıca KPSS sınavındaki yabancı dil bölümü de kaldırılmış ve KPSS Alan grubu sınavına girecek adaylardan son düzenlemeyle birlikte YDS sınavına girmeleri zorunlu tutulmuştur.
Yeni sınav sistemi ile ÜDS’de daha önce var olan bilimsel ayrım yok olmuş ve bu nedenle özellikle TUS, ÜDS Fen ve Sağlık bilimleri sınavlarına giren adayların kendi alanlarıyla ilgili sahip oldukları avantaj tamamen ortadan kalkmıştır. Bu durumda daha öncesinde ÜDS Sağlık Bilimleri ve ÜDS Fen Bilimleri sınavına giren adaylar, bundan böyle ortak sınav olan YDS sınavına gireceklerdir. Ancak daha sonra yapılan bir düzenlemeyle sağlık bilimleri mezunları (tıp, dişçilik vb.) için TIPDİL adı altında yeni bir sınav 2014 ylından itibaren uygulamaya konmuştur. YDS sınavının eski KPDS ve ÜDS sınavlarına göre çok daha zor olduğu dikkate alınırsa, sınava hazırlanırken daha sıkı çalışmanın ve çok daha fazla soru çözmenin zorunluluk arz ettiği yadsınamayacak bir gerçektir.
ÖSYM’nin 2012 yılından sonra, sınavın isminden başka yaptığı bir diğer değişiklik ise, öncelikle KPDS sınavında soru sayısını 100’den 80’e çekmek olmuş, bununla birlikte soruların zorluk dereceleri de oldukça artmıştır. Sınavın zorlaşmasıyla birlikte sınava giren adayların puanlarında eski sınavlara göre ciddi düşüşler gözlenmiştir. Ve son olarak yapılan bir değişiklikle de sınav süresi 180 dakikadan 150 dakikaya düşürülmüştür. Sürenin kısalmasıyla, soru zorluk derecelerinde değişiklik olmadığı sürece, adayların işinin daha zor olacağı açıktır. Bu nedenle de, artık bu sınavda başarılı olmak için sabırlı, uzun süreli, bilinçli ve etkili bir çalışma kaçınılmazdır. Zaten dil basmakalıp şifre ve formüllerle öğrenilip, yazılmaz ve konuşulamaz. Bir dili etkili ve kalıcı bir şekilde edinebilmek için, o dille her gün az çok iç içe olmak gereklidir.

Devamını Oku

Futbolun Baronları

Kitap kategorisine 31 Temmuz, 2017 tarihinde eklendi, 17 defa okundu

Futbolun Baronları
… Türkiye’de şike de var, teşvik de, ancak İtalya’daki cesaret bizde olmadığı için bir karar alınamıyor…
… Fenerbahçe’nin Başkanı askerlik yapmamıştır…
Hıncal Uluç / Sabah Fotomaç
… Ben Bolu’da oynarken, Fenerbahçe maçında hakemin Fenerli futbolcuya “kendini yere at”, dediğini duydum, o futbolcu ceza sahasında kendini yere attı ve hakem penaltı verdi. Teşvik primi her kulüp veriyor.
Rıdvan Dilmen / Milliyet
… Türkiye’de her haltı klüp başkanları yapıyor, istesinler ama canı gönülden istesinler ne şike kalır, ne teşvik, ne de kavga kaos…”
Erman Toroğlu / Hürriyet
… Temiz lig temizlikten geçer. Çünkü karanlığa lanet okuyacağına kalk ve bir ışık yak.
Ümit Aktan / Türkiye Gazetesi

Devamını Oku

İslam’ın Yitik Yadigarları (2) Sevgi

Kitap kategorisine 31 Temmuz, 2017 tarihinde eklendi, 13 defa okundu

İslam’ın Yitik Yadigarları (2) Sevgi
Sevgi; hayatın özü, mutluluğun ise mayasadırı. O bütün zehirleri bala çeviren iksirdir.

İnsanları sevgisiz bıramak için savaşanlar, hayata karşı duranlardır. Sevgiden nasipsizlik, dinsizlik kadar tehlikelidir. Çünkü sevginin olmadığı yerde din bulunmaz. Din; Allahü Teala’yı sevmek, Rasulüllah (sav)’i sevmek, müminleri sevmek ve bütün insanların mümin olmasnı istemek ve sevmektir.

Geçmişimizin kurşun, geleceğimizin korku korkmasını istiyorsak, beynimiz bilgide, yüreğimiz sevgide olmalıdır. Bilmeli ve inanmalıyız ki; hiçbir yüreğe, kapıı kırılarak girilemez.

Devamını Oku

2015 Polis Meslek Yüksek Okulu Sınavlarına Hazırlık Konu Anlatımlı Genel Bilgiler

Kitap kategorisine 30 Temmuz, 2017 tarihinde eklendi, 23 defa okundu

2015 Polis Meslek Yüksek Okulu Sınavlarına Hazırlık Konu Anlatımlı Genel Bilgiler, adlı kitabı ziyaretçilerimizin çok istemesi tanımak, anlamak, kılavuzunu okumak istemesi nedeniyle Kollektif isimli yazarımızın yazdığı2015 Polis Meslek Yüksek Okulu Sınavlarına Hazırlık Konu Anlatımlı Genel Bilgiler kitabı sizler okuyabilir veya tanıyabilirsiniz. Biz sadece sayfada kitabın tanıtımını yapıyoruz. Sizleyiz.com bu hizmeti gururla sunar. Soru, görüş, önerileriniz için lütfen aşağıdan yorum yazınız. 2015 Polis Meslek Yüksek Okulu Sınavlarına Hazırlık Konu Anlatımlı Genel Bilgiler kitabı pdf indirmek isterseniz, eğer ücretsiz sunuluyor, Kollektif izin veriyor ise ücretsiz dağıtılmasını kitabı e-book olarak bizden isteyebilirsiniz.

Devamını Oku

Avrupa’da Demokrasi & Bir İdeolojinin Tarihi

Kitap kategorisine 30 Temmuz, 2017 tarihinde eklendi, 9 defa okundu

Avrupa’da Demokrasi & Bir İdeolojinin Tarihi
İtalyan yazar Luciano Canfora, Büyük İskender’den Soğuk Savaş’a; Antik Yunan’dan liberalizme; kölelikten, genel oy hakkına varan süreçte Avrupa tarihindeki demokrasi taşlarının nasıl döşendiğini açıklıyor ve Antik Yunan’la ilişkilerini hatırlatarak tarihin kurgusunu analiz ediyor. Kitap, demokrasinin Antik Yunan’da nasıl filizlendiğiyle ve bu fikirlerin Fransız devrimciler tarafından kendi amaçlarına uygun olarak nasıl benimsendiği ve dönüştürüldüğüyle başlıyor. Marksizmin Doğu ve Batı Avrupa’daki etkisi, Paris Komünü, Rus Devrimi ve faşizmin yükselişinin 1914-1945 arası yaşanan “Avrupa İç Savaşı”ndaki etkisiyle devam eden eserin benzer metinlerden en büyük farkı, modern Avrupa’nın geliştirdiği “demokrasi” algısını koşulsuz olarak kutsamaktan ziyade onun, tıpkı Antik Yunan’daki gibi gitgide daha oligarşik bir yapıya evrildiğini savunması olarak ortaya çıkıyor.

Yirmiyi aşkın kitaptan oluşan “Avrupa’yı Kurmak” serisinin “Avrupa’da Demokrasi” başlıklı bu kitabı, tam bir projeksiyon makinesi gibi aydınlatıcı bir kaynak niteliğinde. İtalyanca’dan diğer Avrupa dillerine çevrilirken büyük tartışmalara yol açan Avrupa’da Demokrasi, hem tarih meraklılarına zengin bir ziyafet sofrası niteliği taşıyor hem de tarihçiler, sosyologlar ve siyaset bilimciler için güvenilir bir kaynak sunuyor.

Devamını Oku

Kur’an-ı Kerim Lugati & İlavelerle Mu’cemü’l Müfehres

Kitap kategorisine 30 Temmuz, 2017 tarihinde eklendi, 12 defa okundu

Kur’an-ı Kerim Lugati & İlavelerle Mu’cemü’l Müfehres
Kur’an, Allah kelamıdır, beyan ve ifadeleri kâinat hakikatlerini içerisine alır. İnsan ise bu manaların ancak ulaşabildiği kadarını görür. Kur’an’ın zengin ve derin manalarından hissedar olabilmek için hazırlanan Kur’an-ı Kerim Lügati, Kur’an’da geçen kelimelerin her birinin tek tek mealini içeren ve geçtiği yerleri gösteren bir çalışmadır. Eser, Mu’cemü’l Müfehres tercümesi olup tüm metin incelenerek yapılan ilaveler ve sonuna eklenen fihristle anlaşılması ve kullanımı kolay bir kitap haline getirilmiştir. Kur’an’da bahsi geçen kelime, kavram ve deyimlerin anlamlarıyla birlikte bunların hangi surede ve ayette zikredildiğini alfabetik olarak gösteren mükemmel bir kaynak.
Kur’an-ı Kerim Lügati, Kur’an’ın lisanına aşinalık kazanmak ve manalarına yaklaşmak isteyen taliplileri bekliyor…

Devamını Oku

ÖSS-OKS’de Sınav Kaygısı

Kitap kategorisine 30 Temmuz, 2017 tarihinde eklendi, 13 defa okundu

ÖSS-OKS’de Sınav Kaygısı
Sınavlara en iyi şekilde hazırlanmak, kaygılarından kurtulmak ve sınava en iyi motivasyonla girmek isteyen herkesin kolaylikla faydalanabileceği bir başvuru kitabı…

Devamını Oku

Sağlıklı ve Uzun Yaşam İçin Beslenme

Kitap kategorisine 30 Temmuz, 2017 tarihinde eklendi, 14 defa okundu

Sağlıklı ve Uzun Yaşam İçin Beslenme
İnsanın büyüyüp, gelişmesinde ve her türlü hayatsal aktivitesini uygun ve başarılı bir şekilde yapabilmesinde yeterli ve dengeli beslenmenin önemi inkâr edilemez niteliktedir. İnsan yeryüzünde görüldüğü andan itibaren çok uzun bir süre avcı-toplayıcı kültüre sahip olarak, yaşamını zor ve çetin doğa koşullarında sürdürmüştür. Günümüzden 10-9 bin yıl önce insan Neolitik Dönemin başlamasıyla yerleşik düzene geçerek ilk kez bitki ve hayvanları ehlileştirerek besin üreticisi olmuştur. Kalkolitik Dönemle (6-5 bin yıl önce) birlikte taştan eldeğirmenleri ve sürtme taşları ile kilden çanak-çömlek yapımına başlanması, sulu yemek yapımını gündeme getirmiştir. Daha sonra yörelere özgü yemekler yapılarak her topluma has Geleneksel Mutfak Kültürü de oluşmaya başlamıştır. Ancak 18. Yüzyılın son çeyreğinde Sanayi Devriminin başlamasıyla makineler ve gelişmiş araç ve gereçlerle, her çeşit kaliteli ürün yapılmış, bu durum hızlı nüfus artışını ve çevre kirlenmesini gündeme getirmiştir. 20. Yüzyılın başında bitkisel besin üretiminde suni gübre ve sonraları zirai mücadele ilacı kullanımı giderek artmıştır. 1980’li yıllardan itibaren de bitki ve hayvan yetiştiriciliğinde büyüme hormonu ve antibiyotik kullanımı artarak devam etmiştir. 1996 yılından itibaren Genetiği Değiştirilmiş Organizmaların piyasaya sürülmesinin de etkisi ve çevre kirlenmesinin aşırı boyutlara ulaşması doğal ve sağlıklı besin bulmayı imkânsız hale getirmiştir. Bu nedenle günümüzde herhangi bir sağlık sorunu olmayan bireye rastlamak neredeyse mümkün değildir. Bugün doğru beslenmeme ve çevre kirlenmesi sağlığımızı tehdit eden iki temel etmendir. Bu eserde beslenmenin dünü, bugünü kısa olarak açıklanmaya çalışılmıştır. Başarı, mutluluk ve sağlık dileklerimizle.

Devamını Oku

Borçlar Hukuku Genel Hükümler Pratik Çalışmaları (Çözümlü)

Kitap kategorisine 29 Temmuz, 2017 tarihinde eklendi, 28 defa okundu

Borçlar Hukuku Genel Hükümler Pratik Çalışmaları (Çözümlü), adlı kitabı ziyaretçilerimizin çok istemesi tanımak, anlamak, kılavuzunu okumak istemesi nedeniyle Prof. Dr. Serap Helvacı isimli yazarımızın yazdığıBorçlar Hukuku Genel Hükümler Pratik Çalışmaları (Çözümlü) kitabı sizler okuyabilir veya tanıyabilirsiniz. Biz sadece sayfada kitabın tanıtımını yapıyoruz. Sizleyiz.com bu hizmeti gururla sunar. Soru, görüş, önerileriniz için lütfen aşağıdan yorum yazınız. Borçlar Hukuku Genel Hükümler Pratik Çalışmaları (Çözümlü) kitabı pdf indirmek isterseniz, eğer ücretsiz sunuluyor, Prof. Dr. Serap Helvacı izin veriyor ise ücretsiz dağıtılmasını kitabı e-book olarak bizden isteyebilirsiniz.

Devamını Oku

İktisadi Düşünce Tarihi

Kitap kategorisine 29 Temmuz, 2017 tarihinde eklendi, 11 defa okundu

İktisadi Düşünce Tarihi
Adam Smith’ten Önce İktisat Düşüncesi
Klâsik İktisat Düşüncesi
İktisat Düşüncesinde Heteredoks Yaklaşımlar
Neo-klâsik İktisat Düşüncesi
Kurumcu İktisat
İktisat Düşüncesinde Refahın Anlamı
İktisat Düşüncesinde Paranın Anlamı ve Devresel Hareketlerin Yeri
İktisat Düşüncesinde J. M. Keynes
İktisat Düşüncesinde Keynes Karşıtlığı
Sonuç Yerine

Devamını Oku

Anayasa Hukukuna Giriş & Genel Esaslar ve Türk Anayasa Hukuku

Kitap kategorisine 28 Temmuz, 2017 tarihinde eklendi, 14 defa okundu

Anayasa Hukukuna Giriş & Genel Esaslar ve Türk Anayasa Hukuku
Anayasa hukukunun genel esasları
Anayasa hukuku kavramı
Anayasa kavramı
Kanunların anayasaya uygunluk denetimi : Anayasa yargısı
Kurucu iktidar
Devlet kavramı
Devlet şekilleri 1 : Monarşi ve Cumhurriyet
Devlet şekilleri 2 : Üniter Devlet – Bileşik Devlet
Hükümet sistemleri
Demokrasi
Seçimler
Temel hak ve hürriyetler
Türk anayasa hukuku
Cumhurriyet dönemi anayasal gelişmeleri
Temel ilkeler
Temel hak ve hürriyetler
TBMM üyelerinin seçimleri
TBMM üyelerinin hukuki statüsü
TBMM’nin içyapısı ve çalışma düzeni
TBMM’nin görev ve yetkileri
Cumhurbaşkanı
Bakanlar kurulu
Yürütme organının düzenleyici işlemleri
Olağanüstü yönetim usulleri
Yargı organı
Anayasa yargısı
Anayasanın değiştirilmesi

Devamını Oku

II. Enternasyonal 1889-1914

Kitap kategorisine 28 Temmuz, 2017 tarihinde eklendi, 16 defa okundu

II. Enternasyonal 1889-1914
“James Joll’un II. Enternasyonal adlı çalışması, hala kendi alanında tek inceleme olma özelliğini koruyor. Her ne kadar II. Enternasyonal, bugün tarihin tozlu sayfalarında kalmış görünse bile, bugünkü Avrupa’nın siyasal yaşamında asla silinmeyecek izler bıraktı. Marksist gelenekten uzaklaşsa bile, bu akım hala Avrupa toplumlarının kaderinde belirleyici bir rol oynuyor. Özellikle, savaş bulutlarının yeniden dünya üzerinde toplandığını şu günlerde, II. Enternasyonal’in Stutgart ve Basel Kongrelerinde aldığı savaş ve militarizm karşıtı kararlar çok daha büyük bir önem taşıyor. II. Entenasyonal’in bu kararları hayata geçiremeyişi, dünya savaşlarının fişekleyici oldu. Aynı zamanda, dünya işçi hareketi içinde bölünmeyi getirdi. Ama her şeye karşın, II. Enternasyonal’in toplumsal talepleri, süreç içinde emekçi sınıfların kalıcı kazanımlarına dönüştü.

Devamını Oku

Karatay Diyeti & Bilimsel Gerçeklerle Kilo Vermenin ABC’si

Kitap kategorisine 28 Temmuz, 2017 tarihinde eklendi, 16 defa okundu

Karatay Diyeti & Bilimsel Gerçeklerle Kilo Vermenin ABC’si
Bu kitap, klasik bir diyet kitabı değil. Kibrit kutusu, iki yemek kaşığı gibi anlamsız ölçülerle insanı strese sokmuyor. Karatay Diyeti bir yaşam biçimi. Yıllardır pazarlanan beslenme balonlarını patlatıyor, doğru beslenmenin ne demek olduğunu anlatıyor.

Beslenme ile hücresel/hormonal fonksiyon bozuklukları arasındaki yakın ilişkiye odaklanan Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, kilo vermenin ABC’sini öğretiyor, hiç zorlanmadan zayıflamanın ve zayıf kalmanın sırrını açıklıyor.

Hepimizi yıllardır içinden çıkılamayan kısır döngüden, yani kilo verip geri alma korkusundan da kurtarıyor! Üstelik sürprizleri var. Onun siteminde kalori hesabı ya da diyet ürünlerin peşinden koşmak yok! Et, balık, süt, peynir, yoğurt, yumurta, tereyağı, bakliyat, turşu, sebze, meyve ve kuruyemişler serbest…

Kilo vermek ve verdiğiniz kiloda kalmak istiyorsanız; kilo verirken halsizlik, bitkinlik, isteksizlik ve yorgunluk hissetmeden, mutlu ve enerjik bir şekilde yaşamayı arzuluyorsanız; unutkanlık şikayetlerinden kurtulmayı, düşüncelerinizin berraklaşmasını ve yaptığınız işe kolaylıkla konsantre olmayı hedefliyorsanız bu kitap tam size göre…
 

Devamını Oku

Çiçeklerle Kanaviçe

Kitap kategorisine 28 Temmuz, 2017 tarihinde eklendi, 8 defa okundu

Çiçeklerle Kanaviçe
Bu kitapta, sizlere çiçeklerin şaşırtıcı ve güzle dünyasının, el emeği, göz nuru kanaviçe ile nasıl ifade edilebileceğini örnekleriyle sunmak istiyoruz. Çok beğeneceğiniz çiçekler, tüm zerafeti ile evinizin en mutena köşelerine konuk olacak, sizlere el sanatının ve göz zevkinin doyumsuz kazzını yaşatacak. Kitabımızda, sizin için birbirinden güzel rengarenk çiçekler seçtik; şakıy, yabani çiçekler, bahar çiçekleri, gelincik, zambak, kaktüs, sarmaşık, gül, menekşe ve daha nice örnekler.

Devamını Oku
Medyum | Konik Çevirme | Kestart