Gerdek Gecesi Yapılması Gerekenler

Gerdek Gecesi Yapılması Gerekenler

Gerdek gecesi yapılması gerekenler nelerdir? Bu yazımızda her gencin merak ettiği soruları cevaplandıracağız. Gerdek gecesi ilk gece evlenen çiftin gerdeğe girmesine denir. Bir başka adıyla da zifaf gecesi olarak bilinmektedir. Birçok genç gerdek gecesi nasıl davranması gerektiğini bilmemekten yakınmakta ve herhangi birine de bu sorularını soramamaktadır. Böyle olunca da gençler gerdek gecesine korkutucu bir şey gibi bakıyor ve bu yüzden de ilk gecenin ağırlığı altında vücutlarından ter boşalıyor.

Fakat gerdek gecesi korkulması gereken bir gece değil tam aksine insanın sevinmesi mutluluk duyması gereken bir durumdur. Artık yeni bir hayatın başlangıcına adım atılan bu evrenin iyi geçirilmesi ve ilerisi için hafızanızda güzel izler bırakması sizin için daha önemli bir hal almaktadır.

Artık aile olmaya adım atılan bu gece çiftler için en önemli gündür. Çünkü eşler ilk kez yaşayacakları cinsel ilişkide birbirlerine karşı anlayışlı ve sevecen olurlarsa mutlu bir evliliğe adım atmış olurlar. Bu gecenin çevre tarafından fazla abartılması ya da gençlerin yanlış bilgiye sahip olmaları onları mutluluğu hissetmek yerine çevre baskısı altında bırakmaktadır. Çünkü genç kız bakireliğini kanıtlamak zorunda erkekse erkekliğini ispatlamak zorunda hisseder kendini. Kız da yaşayacağı cinsel ilişkide korku ve acı hissi varken erkekte ise bu olayı başaramayacağından duyulan endişe hâkimdir. Bu konudaki bilgiler gençlere daha çok damadın sağdıcı gelininde yengesi tarafından verilmektedir.

Neredeyse düğün gününe kadar cinsellik hakkında hiçbir bilgisi olmayan gençler yenge ve sağdıç tarafından düğünden hemen önce cinsellik konusunda her bilgi verilmektedir. Bu nedenle ülkemizde gerdek gecesinde görevi daha çok erkek üstlenmektedir. Ancak bekâretin bozulması için fazla güce ihtiyaç yoktur aksine ilk birleşmede eşler birbirine zoraki ve şiddetli davranış sergilememelidir. Bu gecenin izleri hayatınız boyunca unutulmayacağı için eşler birbirine gayet hoşgörülü davranmalıdır.

Gerdek Gecesi Yapılması Gerekenler

Gerdek Gecesine Psikolojik Hazırlık

İlk geceden her genç kız korku duymaktadır. Kafalarının içinde bitmek tükenmez sorular yer almaktadır. Canının yanıp yanmamasından tutunda eşini mutlu edip edemeyeceğine kadar her şeyi düşünürler. Buna çevre baskısı da eklenince genç kızın psikolojisi daha da kötüye gitmektedir. Hatta öyle bir hal alıyor ki kız bu yüzden yemek yemez su içemez olur. Genç kızlara bu konuda hak vermemek olmaz. Fakat bunların hepsi gençlere verilen yetersiz bilgilerden kaynaklanmaktadır.

Bu nedenle bu ilk gecede birbirlerine yardım etmeli birbirlerini tamamlamalıdırlar. Bu gecenin ağır sorumluluğu sadece erkeğe yüklenmemeli genç kız ve erkek bu sorumluluğu eşit olarak yüklenmelidir. Doğal olarak bu ilk gecede kızların çok korktuğu durum kızlık zarı problemidir. Ancak düşünüldüğü kadar korkutucu bir durum değildir. Tabi ki de bu zar biraz acı vererek yırtılmaktadır. Zar yapıları farklı olduğu için çekilen acıda farklılıklar göstermektedir. Kızlık zarı yırtılması zor ve kalın ise duyulan acı daha ağır olmaktadır ve yırtılması zordur. Ama zar esnek ve ince ise duyulan acı fazla hissedilmemektedir. Bu nedenle kızlık zarı meselesini fazla büyütmemek gerekir. Kızlık zarı bozulduğu zaman biraz kan akabilir ama her gençte bu kanın akması kesin olacak diye bir şey yoktur. Ancak tek sorun kızlık zarı değildir ilk gece de bu gecenin daha çok stresi daha ön plandadır.

Stresten dolayı kadında vajinal kasılmalar görülebilmektedir. Hatta vajina da kuruma ve kayganlaşma problemi olmaktadır. Bu nedenle çiftler ilk gece direk gerdeğe girmeye acele etmemeli heyecanlarının geçmesini beklemek gerekir. O yüzden kadın ve erkek ne kadar rahat hareket ederse ilk gece o kadar stressiz ve duyulan acı o kadar az olmaktadır.

Gerdek Gecesi Kızlığın Giderilmesi

Kızlık zarı Latince hymen demektir. Kızın bekâreti bozulduğu zaman kan akması beklenmektedir bazı durumlarda kan akmayabilir bu yüzden toplumumuzda kan akmayınca kızın bekâretinden ve namusundan şüphelenilmektedir. Hatta bu öyle bir boyut almıştır ki kızı eşi ailesinin evine gönderir ya da eşi veya kızın ailesi tarafından öldürülebilme noktasına gelir. Ancak peşin hüküm vermek yerine önce bir doktorla konuşulması daha münasiptir. Çünkü bazı kızlık zarları çok esnek olabilmektedir. Yani ne kadar cinsel birliktelik yaşarsa yaşın kızlık zarı doktor tarafından müdahale edilmeyince ancak doğumla yırtılabilmektedir.

Gerdek Gecesi Erkek Ne Yapmalı?

Gerdek gecesinde erkek daha anlayışlı olmalıdır. Kadınlar normalde duygusal varlıklar olduğu için gerdek gecesi daha da ürkek, hassas, kırılgan ve narin olurlar. Bu nedenle erkekler eşlerinin zifaf gecesine hazır olmasını beklemeli ve eşinin yönlendirmelerine göre hareket etmeli, eşini zorlamamalıdır. Gerekirse kadın o gece ilişkiye giremeyecekse ertesi günü ya da kadının hazır olduğu zamanı beklemesi gerekir.

Gerdek Gecesi Kadın Ne Yapmalı?

Gerdek gecesinde kadın sakin davranmaya özen göstermeli ve en önemlisi eşine karşı anlayışlı olmalıdır. Biraz sonra büyük ve zor bir şey yaşayacaktır ancak bu korkularını yenmesi gerekmektedir. Erkeğin sabırlı davranması kadar kadının eşini düşünüp anlayışlı davranması da çok önemlidir.

Gerdek Gecesi Günü Kadın Adet Olursa Ne Yapılır?

Ne yazık ki gerdek gecesi günü kadının adet olması gibi istenmeyen durumlar olabilmektedir. Bunun nedeni kızın aşırı stresinden erken gelebilir ya da kız o günün denk geldiğini unutmuş olabilir. Adetinin geleceğini bilen kız doktorundan ya da eczaneden aldığı ilaçla geciktirebilme imkanına sahipken, fark edemeyen kız ne yapacak? Kız gerdek günü adet olmuşsa geriye kalan tek şey adetin bitmesini beklemektir. Çünkü bu durumda ilişkiye girmek hem sağlık yönünden hem de dinimiz açısından uygun olmayan bir davranıştır.

Gerdek Gecesi Alkol Alınmalı Mı?

Kimi insan heyecanını yenmek için alkol almayı düşünebilir. Fakat alkol dinimiz içinde uygun görülmediği için gerdek gecesi günü alkol kullanılmamalıdır.

 

Facebook
Facebook
Instagram
Google+
https://www.sizleyiz.com/faydali-bilgiler/gerdek-gecesi-yapilmasi-gerekenler.html
RSS
Follow by Email
PINTEREST
LINKEDIN

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*