Meme Protezi Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:29

Meme Protezi Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Memeler gelişme geriliğinden veya doğum sonrasından ya da birçok nedenden dolayı küçük kalabilir ya da asimetri meydana gelebilmektedir. Bu durumlarda her iki memenin veya sadece birinin büyütülmesi gerekebiliyor. Bu sayede daha dolgun, iri ve estetik açıdan daha güzel memeler elde edilebiliyor. Bu uygulamalarda silikon meme protezi dışında bir seçenek yoktur. Protezlerin şekil ve içeriklerine göre avantajı ya da dezavantajı bulunuyor. Bunlar hastaya doktor tarafından anlatılarak hangisinin seçilme tercihi hastaya bırakılıyor. Göğüs büyütme miktarı hastanın arzusu ve göğüs kafesinin genişliği dikkate alınarak karar veriliyor. Hastanın derisinin kabul edebileceğinden fazla büyütme yapılmamaktadır.

Meme Protezi Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Meme Protezlerinin Özellikleri

Silikon insan vücuduna en az zarar veren yabancı maddedir. Meme protezinin dışında birçok madde tıpta kullanılıyor. Meme protezinin dış çeperleri sert silikondan yapılmıştır. İç kısımları ise değişik maddeler ile dolu esnek yapılardır. Şekilleri yuvarlak ve damla olarak iki türdedir. Hastanın tercihine ve ihtiyacına uygun olan şekil takılır. Dış yüzeyi pürtüklü veya düz olmak üzere iki tiptedir. Meme protezi ameliyatı olanlar kaliteli bir işlem gerçekleştirildiği durumda oldukça memnun kalmaktadırlar.

Meme Protezi Ameliyatı Öncesi

Hastaların geneli meme büyütme ameliyatlarında istedikleri büyüklükleri sütyen numarası söyleyerek belirtmektedirler. Ancak sütyen büyüklükleri değişiklik gösterdiği için ameliyat öncesinde hastanın beklentisi iyi saptanmalıdır. 40 yaşın üzerinde olan hastaların ailelerinde meme kanserine yakalanmış kişilerin olması durumda ilk önce mamografi incelemelerin yapılması gerekiyor. Hastaların memelerinin küçüklüğü dışında başka yakınmalarının olup olmadığı çok iyi saptanmalı ve incelenmelidir. Silikon ameliyatı sonrası sütyen numarası doktorunuz ile görüşmeniz gereken bir ayrıntıdır.

Meme Protezi Ameliyatı Sonrasında Oluşabilecekler

Meme protezi ameliyatı sonrası geçici şişlikler ve ağrılar görülebilmektedir. Kanama ve dikişlerin açılması gibi riskler seyrek görülür. Çok seyrek protez kapsülü içerisinde enfeksiyon görülebilmektedir. Böyle bir durum antibiyotik tedavisi ile düzelmektedir. Meme protezi ameliyatı geçiren hastalar enfeksiyonun devam etmesi durumunda protezin çıkartılması ya da değiştirilmesi hususlarında doktorları ile görüşmektedir. Meme uçlarında geçici uyuşuklar meydana gelebilir. Halk arasında söylenen silikon protezinin kanser yapmış olduğu ya da gebeliğe engel olduğu gibi söylentiler gerçek değildir. Bunların tam aksine meme protezi kullanan kadınların kanser ile tanışması daha düşüktür.

Meme Protezi Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrasında genel anestezinin etkisinden dolayı birkaç gün yorgunluk hissi olabilmektedir. İlk üç gün içerisinde hastanın durumuna göre pansuman inceltilerek sprocu sutyeni giydirilir. Bu sütyen iki ay kullanılmalıdır. Meme protezi ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gerekenler size verilmiş olan masajların titizlikle yapılmasıdır. Memede geçici şişlik ve morluk olabilmektedir. Bunlar belli bir süre sonra kaybolur. Birkaç hafta yanma hissiyatı olabilmektedir. Üç, dört hafta fiziki temaslarda ağrı ve duyarlılık olabiliyor. Doktorunuz ile sürekli iletişim halinde olmanızda fayda var.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir