Astım ve Tedavisi

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 08:50

Astım ve Tedavisi
Astım, kronik bir akciğer hastalığıdır. Hava yollarının daralmasıyla beraber gelişim gösterir. Çoğu hastalıkta olduğu gibi Astım hastalığının da dereceleri vardır. Düşük dereceli bir astım hafif olarak atlatılabilirken yüksek derecelerde ki astım hayati tehlikeye yol açabilir. Hafif veya şiddetli ataklara sebep olabilir. Akciğerlerde Bronş dediğimiz hava yollarının deforme olmasından kaynaklanır. Bronşların deformasyonu sonucu hava yollarında daralmalar meydana gelir. Aynı zamanda hava yollarındaki kaslarda kasılma meydana gelir ve bu hava tıkanıklığı şiddetlenir.
Astımın birkaç belirtisi vardır. Bunlara değinecek olursak:
-Genelde her astım hastasında görülen hırıltılı bir şekilde soluk alıp vermek. (Genellikle dışarıya verilen havanın zorlukla verilmesinden kaynaklı olur.)
-Sürekli olan ve geçmeyen öksürükler.
-Solunum güçlüğüdür.
Astımınızın derecesi yüksekse terleme, çarpıntı, nefesin kesilmesi, dudaklarınızda ve el tırnaklarınızda morarmalar, burun deliği genişlemeleri görülebilir.
Kronik astım hastalığında mutlaka uzman bir doktor kontrolünde tedavi olmalısınız. Doktorunuzun verdiği ilaçları aksatmadan kullanmanız tedavi aşamasında çok önemlidir.
ASTIM HASTALARI NELERDEN UZAK DURMALI?
Astım hastalığının tedavisi uzun süreçlidir. Bu yüzden sizin de bazı önlemler almanız gerekir. bu önlemlere kısaca değinecek olursak; alerjen maddelerden uzak durmalısınız, evinizde hayvan beslemeniz risk teşkil edebilir. Hayvan beslemeyi çok seviyorsanız veya hayvanınızdan ayrılamıyorsanız mutlaka yatak odanızdan uzak tutmalısınız ve sık sık yıkamalısınız. Toza alerjiniz saptandıysa eviniz sıklıkla temizlenmeli ve tozlu ortamlardan uzak durmalısınız. Evinizde tüylü halılar yerine kilimleri tercih etmelisiniz. Aynı zamanda tüylü battaniyelerden de uzak durmalısınız.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir