Meme Kanseri İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Meme Kanseri İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Meme Kanseri İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Meme kanseri, kadınlarda görülen kanser türleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Meme kanseri hakkında en ilginç bilgi, meme kanserinin görüldüğü yerlerdir. Meme kanseri gelişmiş ülkelerde daha çok görülmektedir. Asya ve Afrika gibi geri kalmış ülkelerde meme kanseri çok az görülürken Amerika gibi gelişmiş ülkelerde meme kanseri çok aha fazla görülmektedir. Türkiye için de benzer bir durum söz konusudur. Marmara ve Ege bölgelerindeki meme kanseri görülme sıklığı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da meme kanseri görülme sıklığının tam iki katıdır.

Gelişmiş ülkelerde daha fazla meme kanseri neden daha fazla görülmektedir? Bu sorunun cevabını doğum yapma oranlarında bulabilirsiz. Gelişmiş ülkelerde kadınlar daha az doğum yapmaktadır. Doğum yapmayan kadınlar emzirme sürecini yaşamadıklarından, bu süreçte salgılanan hormonlardan mahrum kalırlar. Bu durum da meme kanserine karşı korumasız olmalarına neden olmaktadır. Meme kanserine yol açan etkenler tam olarak bilinmese de alkol, sigara, kullanılan bazı ilaçlar, tabi ki genetik yatkınlık da meme kanserine yol açan nedenler arasında sayılmaktadır.

Meme Kanseri İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Meme Kanseri Nasıl Oluşur Belirtileri Nelerdir?

Meme dokusunu oluşturan süt yapan hücrelerin ya da süt kanallarını oluşturan hücrelerin amaçsız ve kontrolsüzce çoğalması sonucunda meme kanseri oluşmaktadır. Burada çoğalan hücreler bedene yayılma riski taşımaktadır. Meme kanserini yayılmadan önce teşhis etmek çok önemlidir. Memede küçük bir kitle iken fark edilen meme kanseri tedavisi çok daha kolay ve  işe yarayan tedavilerdir.

Meme kanserinin ilk evresinde çok fazla anlaşılması mümkün olmayabilir. Genel olarak meme kanserinin belirtileri;

 • Memede daha önce olmayan sertlik veya boğumlar
 • Memelerin arasında büyüklük farkı oluşması
 • Memelerden birinin değişmesi
 • Kollar kaldırıldığında memelerin farklı olması
 • Meme altında meydana gelen ve kaybolmayan kızarıklık
 • Kol altında oluşan boğumlar
 • Memelerin birinden suya benzeyen sıvı ya da kanlı sıvı gelmesi

Meme kanserinde erken teşhis çok önemlidir. Bu nedenle bu tür belirtiler fark edildiğinde hemen doktora başvurmak gerekmektedir. Geçmeyen şişlik ya da kızarıklıkları mutlaka bir doktora göstermelisiniz. Memelerinizden birinin boyutu değişmişse mutlaka doktora başvurmalısınız.

 

 

Meme Kanserinden Korunmanın Yolları

 • Kendi kendini muayene etme
 • Spor yapmak
 • A ve C vitaminlerinin olduğu gıdalar tüketmek
 • Tuzlu ve konserve yiyeceklerden kaçınma
 • Doktor muayenesine gitmek
 • Beslenmeye dikkat etmek

Meme kanserinde erken teşhis çok önemlidir. Bu nedenle 20’li yaşlardan itibaren kadınlar kendilerini muayene etmeyi öğrenmelidirler. Yani el ile memeleri kontrol etmek gerekmektedir. Farklılık, ya da şişkinlik bu şekilde anlaşılabilir. 40- 50 yaş aralığı meme kanserinde en yüksek risk taşıyan aralıktır. Meme kanserini önlemek için erken teşhis açısından, 40 yaşından sonra her yıl doktor muayenesine girmek gerekmektedir.

 

 

 

Facebook
Facebook
Instagram
Google+
https://www.sizleyiz.com/saglik/meme-kanseri-ile-ilgili-bilmeniz-gerekenler.html
RSS
Follow by Email
PINTEREST
LINKEDIN

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*